Ozo³n Nedir

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Coronavirüs gibi Patojenleri Yok Etmek İçin Dezenfektan Olarak Ozon

Bugünün önde gelen haber başlığı hiç şüphesiz ki tüm Dünya da CORONOVİRÜS.


Virüsün ne kadar ölümcül olabileceği konusunda her geçen gün daha fazla şey öğrenmekle birlikte kendimizi ve bulunduğumuz ortamları nasıl dezenfekte edebileceğimize ilişkin çalışmalar da hız kazanmaktadır. Virüsü dezenfekte etmenin birçok yolu vardır ancak bu çözüm yollarının en başında gelen OZON; grip, SARS ve Coronavirüs gibi patojenleri öldürürken % 99 etkilidir.

Coronavirus nedir? COVID-19 daha önce insanlarda tanımlanmamıştı. Koronavirüs (COVID-19), SARS virüsü (COV-2) ile yakından ilişkilidir. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, koronavirüsler,soğuk algınlığından tutun Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ağır hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.

Peki Ozon bir virüsü nasıl öldürür? Tipik olarak virüsler, sadece konakçı hücre içinde çoğalan kristallerden ve makromoleküllerden oluşan küçük, bağımsız parçacıklardır. Yeni koronavirüs “zarflı virüs” olarak kabul edilir. Zarflanmış virüsler genellikle fiziko-kimyasal zorluklara karşı daha duyarlıdır. Geçmiş çalışmalarda, virüslerin% 99'u 30 saniyelik ozona maruz kaldıktan sonra hasar görmüş veya yok edilmiştir. Ozon, virüsleri protein kaplamasından nükleik asit çekirdeğine kadar dağıtarak virüsleri yok ederek viral RNA'ya zarar verir. Daha yüksek konsantrasyonlarda ozon, dış protein kabuğunu oksidasyonla yok eder.

Geniş alanları dezenfekte ederken, ozon gazının SARS koronavirüsü öldürdüğü kanıtlanmıştır. Yeni 2019-nCoV koronavirüsünün yapısı da neredeyse SARS ile aynı olduğundan, yeni koronavirüs üzerinde de çalışacağına inanmak biraz güvenlidir.

Şu anda, ozon gazının SARS koronavirüsü yok edebileceğini kanıtlayan 17'den fazla bilimsel çalışma bulunmaktadır. Yazımızın devamında bu çalışmalardan bazılarına hem göz atma imkanına sahip olacağız hem de yorumlarımızla harmanlayarak daha geniş kitlelere ulaşmayı hedeflemekteyiz.

Search